Początek działalności Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pajęcznie przypada na rok 1936. W tym samym czasie w różnych regionach Polski powstawały liczne spółdzielnie mleczarskie chroniąc rolników – producentów mleka przed działaniem konkurencji. Pajęczańska spółdzielnia mleczarska powstała z inicjatywy drobnych rolników – Pana Sebastiana Grabowskiego z Pajęczna, Pana Andrzeja Nowaka z Marzęcic, Pana Leona Grodzińskiego z Dylowa i Pana Stefana Kwietnia z Siedlca. Spółdzielnia w stosunkowo krótkim czasie stała się silnym gospodarczo podmiotem. W roku 1939 w wyniku działań wojennych zakład został zniszczony , a następnie w roku 1943 odbudowany przez Niemców w celu zaopatrzenia armii w żywność. Lata powojenne to czas wielkich zmian, reorganizacji i dynamicznego rozwoju. W latach osiemdziesiątych spółdzielnia przetwarzała na produkty mleczarskie ponad 35 milionów litrów mleka rocznie. Wraz ze wzrostem produkcji mleka przez rolników Spółdzielnia zwiększała swoje zdolności przerobowe rozbudowując zakład produkcyjny.
Lata 1950-1990 to okres intensywnego rozwoju Pajęczańskiej Mleczarni pod przewodnictwem ówczesnego prezesa Lucjana Kałużnego który zapisał się w historii zakładu jak dobry gospodarz który cały czas rozwijał zakład, zachęcał do technologicznych nowości i zwiększania produkcji. Z biegiem czasu zdecydował o budowie proszkowni mleka oraz rozbudowie infrastruktury zakładu. Tym samym Spółdzielnia zwiększała swoje zdolności przerobowe o ponad 100 tysięcy litrów mleka na dobę. Następnie od 1991 roku zarządzanie spółdzielnią przejął Henryk Karpiński , który kontynuował pracę w Spółdzielni jako Prezes Zarządu do 2016 roku. Z upływem czasu ubywało dostawców, czego konsekwencją był spadek skupu mleka, co za sobą niosło ograniczenia a nawet spadek produkcji niektórych asortymentów.
W kolejnych latach 2016-2020 Prezesem Spółdzielni została Pani Barbara Nonckiewicz – Cybulska.
Z końcem roku 2020 wybrany został nowy Zarząd Spółdzielni. Na Prezesa Spółdzielni powołana została Pani Mariola Wojtal , a na Członka Zarządu Pan Grzegorz Majewski. Na obecną chwilę możemy stwierdzić, że w skali kraju należymy do jednej z najmniejszych Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich. Staramy się wspólnie z Radą Nadzorczą, dostawcami – członkami naszej Spółdzielni wypracować jak najlepszą jakość surowca, z którego produkujemy obecnie mleko w proszku, sery twarde, oraz masło extra wytwarzane metodą tradycyjną „Produkt Polski „ . Z uwagi na znaczący spadek skupu mleka a terenie woj. łódzkiego ( powiat pajęczański i bełchatowski ) byliśmy zmuszeni ograniczyć produkcję, chociaż zainteresowanie naszymi produktami dobrej i zdrowej jakości jest zdecydowanie większe niż wcześniej. 2021 rok był okazją do świętowania 85 lat istnienia naszej Spółdzielni. Odnosimy się jako Zarząd, Rada Nadzorcza, dostawcy i pracownicy z wielkim szacunkiem i podziękowaniem dla jej założycieli i zarządzających na przestrzeni dekad.
Rok 2022 to czas szczególnych wyzwań stojących przed naszą Spółdzielnią dokładamy wszelkich starań aby opierając się na produkcji zdrowych regionalnych wyrobów mleczarskich takich jak MASŁO i SERY zaoferować naszym klientom najlepszy produkt w przystępnej cenie. Poszerzamy również ofertę handlową zarówno jeśli chodzi o hurtownie spożywczą jak i sprzedaż materiałów budowlanych, środków ochrony roślin, nawozów, kruszyw, kamieni ozdobnych, paliw. Wychodząc naprzeciw szybko zmieniającej się rzeczywistości w obszarze biznesu i usług oferujemy na wynajem: salę konferencyjną, biura, pomieszczenia usługowo – magazynowe, warsztat z kanałem przystosowany do obsługi pojazdów powyżej 3,5 tony, parking dla pojazdów ciężarowych, wagę najazdową do 60 ton.